TECHNICAL DATA
| MODEL | TYPHOON OPEN 15P |
| AIR DELIVERY FAD | 250 lit/min |
| MAX WORKING PRESSURE | 350 bar |
| STAGES | 3 |
| CYLINDERS | 3 |
| CYLINDER ARRANGEMENT | W |
| 1ST STAGE CYLINDER DIAMETER | 80mm |
| 2ND STAGE CYLINDER DIAMETER | 36mm |
| 3RD STAGE CYLINDER DIAMETER | 14mm |
| PISTON STROKE | 60mm |
| SPEED ROTATION | 1100 rpm |
| 1ST STAGE PRESSURE | 5,2 – 5,5 bar |
| 2ND STAGE PRESSURE | 38 – 43 bar |
| TRANSMISSION | V Belt |
| MOTOR POWER | 6,3 kW, Petrol Engine 4-Stroke, Air cooled |
| FUEL CONS. @CONT. RATED POWER | 2,4ltr/hr-3600rpm (5,3ltr fuel capacity) |
| OIL CAPACITY | 1.6 lit synthetic compressor oil |
| AIR OUTLET TEMPERATURE | 5 – 8 Co above ambient temperature |
| MAX PERMISSIBLE AMBIENT TEMPERATURE | +50 to +450 C |
| COOLING AIR FLOW MIN REQUIRED APPROXIMATELY | 2268m3/ hr |
| MAX INCLINATION OF COMPRESSOR | 150 |
| DIMENSIONS (L x W x H) | 128 X 52 X 78 cm |
| WEIGHT | 171 Kg ± 5% |
| FILLING TIME OF CYL 10LT @ 225BAR | 9,0 min ± 5% |
| FILLING TIME OF CYL 10LT @300BAR | 12,0 min ± 5% |
STANDARD EQUIPMENT |
| Micronic Air Inlet Filter. |
| 1,5m air inlet hose with particle strainer. |
| Condensate Separator after 2nd Stage. |
| Large Stainless Steel Intercoolers & aftercooler at all stages. |
| Large fan (500mm diam.) for optimum cooling of cylinders, intercoolers & aftercoolers, making the compressor capable for continuous operation. |
| Combined BA Filter D80Χ560 including Coalescing Pre-filter (0,5mg/m3 oil residual) and 2x (Active Carbon / Molecular Sieve cartridge) D42Χ180 cartridges with hopcalite (retention of carbon monoxide), with the supply of absolutely clean air exceeding by far the requirements of EN 12021:2014. |
| Pressure maintaining & non-return valve after final BA filter for extended BA filter lifetime. |
| Electric Starting system with starter. |
| Battery 12VDC. |
| Two (2) Kevlar* Filling Hoses, 1,2m each, complete with DIN & International ‘’A’’ clamp Adaptors.
*Kevlar hoses are manufactured with very strong & resistant material and are pin pricked for air relief in atmosphere in case of damage. |
| Safety Valves in all stages. |
| Inter stage (1st, 2nd) manometers and Final Stage 400 bar manometer. |
| Manual condensate drains. |
| Built-In Vibration Pads. |
| Automatic belt tensioning system. |
| Handles for easy lifting. |
| Vibration Hourmeter / Service Timer Display:
· Total running Hours · BA Filter service hours · Oil service hours |
OPTIONAL EQUIPMENT |
| Automatic stop system at the desirable pressure. |
| Automatic condensate drains with manual backups along with condensate collecting tank. |
| Dual pressure filling facility with pressure regulator allowing simultaneous filling of 225 & 330bar |
| Extra filling hose DIN 200 & International or DIN300. *(maximum total hoses = 3pcs). |
| High temperature alarm & shutdown error via bimetal switch |
| D110X495 BA Filter in replacement of standard BA Filter D80X535/560
D110x495 BA filter replaces the standard and is consisted of a new enhanced cartridge D65x260 (in replacement of the 2 cartridges D42×180 of standard Filter). This new filter ensures longer life and lower maintenance costs. |
| Extra Combined BA Filter D110x495 including Coalescing Pre-filter (0,5mg/m3 oil residual) and 1 x (Active Carbon / Molecular Sieve cartridge) D65Χ260 cartridges, with the supply of absolutely clean air exceeding by far the requirements of EN 12021:2014. |
| Oil Pump Lubrication System c/w low oil pressure switch Alarm / Shut Down, oil cooler, oil filter & flow regulator. |
| Humidity Control
Filter state control system, PARAMINA HUMIDITY CONTROL, a device with main target to control humidity of high pressure air via: 1. A Central monitoring unit with display, led indicators and menu navigation buttons. 2. A Humidity Sensor incorporated in stainless steel chamber. PARAMINA HUMIDITY CONTROL provides complete information regarding filters’ state (Filter OK – Filter Critical – Change Filter) in terms of humidity, giving the possibility at the same time, to check the reliability of all devices/systems that remove humidity from the air. The use of this device is intended only for this purpose and not for any other use (e.g. cannot replace laboratory humidity measurement devices). Power Supply: 230VAC 50-60Hz or 24VAC 50-60Hz or 24VDC Operating Temperature: +5oC to +45Oc Max. Operating pressure: 420bar Process connection: G1/4 thread § Every 2 years the sensor must be checked and recalibrated or else replaced. In networks with bad air quality, every year. § The humidity sensor is recommended to be installed in between final filter and pressure maintaining valve, vertically as per arrow indication. Power Supply: 230VAC 50-60Hz or 24VAC 50-60Hz or 24VDC Max working Pressure: 420bar |
| 3rd Final stage condensate separator. |
| 3rd Final stage condensate separator in replacement of the BA Filter (industrial use) |
| High Pressure outlet in replacement of filling hoses. |
| Low oil level Sensor / Alarm / Shut down (auto stop). |
| Two (2) wheels on the one side of compressor for easy transport. |
| CO MONITORING & ALARM. |
| CO2 MONITORING & ALARM. |
| H2S MONITORING & ALARM. |
Recommended Spares
- Paramina HPA Oil n.:112755000 (1,6ltr per replacement – replacement every 1.000 working hours and once per year irrespective of the working hours).
- Coalescing pre-filter cartridge n.:306049631 (1 pc per replacement-replacement every 200 working hours and once a year irrespective of the working hours).
- Air intake cartridge n.:109460302 (1 pc per replacement-replacement every 200 working hours and once a year irrespective of the working hours).
- Oil Pump Filter n.108000682 – when equipped with compressor (1pc per replacement – replacement every 1.000 working hours and once per year irrespective of the working hrs).
Alternative options of breathing air cartridges:
- AC/MS/HP Cartridge n.:137000090 (2 pcs per replacement-replacement every 20 working hours @20 oC ambient temperature and every six months irrespective of the working hours).
- AC/MS/HP Cartridge p.n.:137000100 (1 pc per replacement-replacement every 35 working hours @20 oC ambient temperature and every six months irrespective of the working hours)









Reviews
There are no reviews yet.