TECHNICAL DATA
| MODEL | TYPHOON OPEN 15ES |
| AIR DELIVERY FAD | 250 lit/min |
| MAX WORKING PRESSURE | 350 bar |
| STAGES | 3 |
| CYLINDERS | 3 |
| CYLINDER ARRANGEMENT | W |
| 1ST STAGE CYLINDER DIAMETER | 80mm |
| 2ND STAGE CYLINDER DIAMETER | 36mm |
| 3RD STAGE CYLINDER DIAMETER | 14mm |
| PISTON STROKE | 60mm |
| SPEED ROTATION | 1100 rpm |
| 1ST STAGE PRESSURE | 5,2 – 5,5 bar |
| 2ND STAGE PRESSURE | 38 – 43 bar |
| TRANSMISSION | V Belt |
| MOTOR POWER | 5,5 kW/ 400V/50Hz
6,3 kW/ 440V/60Hz (Class F, IP 55) |
| OIL CAPACITY | 1.6 lit synthetic compressor oil |
| AIR OUTLET TEMPERATURE | 5 – 8 0 C above ambient temperature |
| MAX PERMISSIBLE AMBIENT TEMPERATURE | +50 to +450 C |
| COOLING AIR FLOW MIN REQUIRED APPROXIMATELY | 1980m3/ hr |
| MAX INCLINATION OF COMPRESSOR | 150 |
| DIMENSIONS (L x W x H) | 109 X 54 X 71 cm |
| WEIGHT | 165 Kg |
| FILLING TIME OF CYL 10LT @ 225BAR | 9,0 min ± 5% |
| FILLING TIME OF CYL 10LT @300BAR | 12,0 min ± 5% |
STANDARD EQUIPMENT |
| Micronic Air Intake Filter. |
| Condensate Separator after 2nd Stage. |
| Large Stainless Steel Intercoolers & aftercooler at all stages. |
| Large fan (500mm diam.) for optimum cooling of cylinders, intercoolers & aftercoolers, making the compressor capable for continuous operation. |
| Combined BA Filter D80Χ560 including Coalescing Pre-filter (0,5mg/m3 oil residual) and 2x (Active Carbon / Molecular Sieve cartridge) D42Χ180 cartridges, with the supply of absolutely clean air exceeding by far the requirements of EN 12021:2014. |
| Pressure maintaining valve & non-return valve allowing for safe, efficient & extended filtration. |
| Direct on line starting system. |
| Start/Stop switch. |
| Motor thermal overload protection. |
| Emergency Stop button. |
| Manual condensate drains |
| One (1) Kevlar* Filling Hose, 1,2m, complete with DIN & International ‘’A’’ clamp Adaptors.
*Kevlar hoses are manufactured with very strong & resistant material and are pin pricked for air relief in atmosphere in case of damage |
| Safety valves in all stages |
| Final Stage 400bar manometer |
| Built-In Vibration Pads |
| Automatic Belt Tensioning System |
| Vibration Hourmeter / Service Timer
Display: · Total running Hours · BA Filter service hours · Oil service hours |

Note: Fuse box & Compressor Plug supplied by customer.
OPTIONAL EQUIPMENT |
| Dual pressure filling facility with pressure regulator allowing simultaneous filling of 225 & 330bar |
| Extra filling hose DIN 200 & International or DIN300. *(maximum total hoses = 3pcs). |
| D110X495 BA Filter in replacement of standard BA Filter D80X535/560
D110x495 BA filter replaces the standard and is consisted of a new enhanced cartridge D65x260 (in replacement of the 2 cartridges D42×180 of standard Filter). This new filter ensures longer life and lower maintenance costs. |
| Extra Combined BA Filter D110x495 including Coalescing Pre-filter (0,5mg/m3 oil residual) and 1 x (Active Carbon / Molecular Sieve cartridge) D65Χ260 cartridges, with the supply of absolutely clean air exceeding by far the requirements of EN 12021:2014. |
| 3rd Final stage condensate separator. |
| 3rd Final stage condensate separator in replacement of the BA Filter (industrial use) |
| High Pressure outlet in replacement of filling hoses. |
| Two (2) wheels on the one side of compressor for easy transport. |
Recommended Spares
- PARAMINA HPA Oil n.:112755000 (1,6ltr per replacement – replacement every 1.000 working hours and once per year irrespective of the working hours).
- Coalescing pre-filter cartridge n.:306049631 (1 pc per replacement-replacement every 200 working hours and once a year irrespective of the working hours).
- Air intake cartridge n.:109460302 (1 pc per replacement-replacement every 200 working hours and once a year irrespective of the working hours).
- Oil Pump Filter n.108000682 – when equipped with compressor (1pc per replacement – replacement every 1.000 working hours and once per year irrespective of the working hrs).
Alternative options of breathing air cartridges:
D80x560
- AC/MS Cartridge n.:137000040 (2 pcs per replacement-replacement every 20 working hours @20 oC ambient temperature and every six months irrespective of the working).
D110x495
- AC/MS Cartridge n.:137000080 (1 pc per replacement-replacement every 35 working hours @20 oC ambient temperature and every six months irrespective of the working hours).









Reviews
There are no reviews yet.