TECHNICAL DATA
| MODEL | TYPHOON CLASSIC 18E |
| AIR DELIVERY FAD | 300-320 lit/min (18-19,2m3/h) |
| MAX WORKING PRESSURE | 350 bar |
| STAGES | 3 |
| CYLINDERS | 3 |
| CYLINDER ARRANGEMENT | W |
| 1ST STAGE CYLINDER DIAMETER | 80mm |
| 2ND STAGE CYLINDER DIAMETER | 36mm |
| 3RD STAGE CYLINDER DIAMETER | 14mm |
| PISTON STROKE | 60mm |
| SPEED ROTATION | 1290-1380 rpm |
| 1ST STAGE PRESSURE | 5,2 – 5,5 bar |
| 2ND STAGE PRESSURE | 38 – 43 bar |
| TRANSMISSION | V Belt |
| MOTOR POWER | 7,5 kW/ 400V/50Hz
8,5 kW/ 440V/60Hz (Class F, IP 55) |
| OIL CAPACITY | 1.6 lit synthetic compressor oil |
| AIR OUTLET TEMPERATURE | 5 – 8 Co above ambient temperature |
| MAX PERMISSIBLE AMBIENT TEMPERATURE | +50 to +450 C |
| COOLING AIR FLOW MIN REQUIRED APPROXIMATELY | 2700m3/ hr |
| MAX INCLINATION OF COMPRESSOR | 150 |
| DIMENSIONS (L x W x H) | 71 X 125 X 83 cm |
| WEIGHT | 226 – 247 Kg |
| FILLING TIME OF CYL 10LT @ 225BAR | 7,5 min ± 5% |
| FILLING TIME OF CYL 10LT @300BAR | 10,0 min ± 5% |
STANDARD EQUIPMENT |
| Micronic Air Inlet Filter. |
| Condensate Separator after 2nd Stage. |
| Large Stainless Steel Intercoolers & aftercooler at all stages. |
| Large fan (500mm diam.) for optimum cooling of cylinders, intercoolers & aftercoolers, making the compressor capable for continuous operation. |
| Combined BA Filter D110Χ495 420bar max. including Coalescing Pre-filter (0,5mg/m3 oil residual) and 1 x (Active Carbon / Molecular Sieve cartridge) D65Χ260 cartridge, with the supply of absolutely clean air exceeding by far the requirements of EN 12021:2014. |
| Pressure maintaining valve & non-return valve allowing for safe, efficient & extended filtration. |
| Star/Delta starting system. |
| Start/Stop switch. |
| Motor thermal overload protection. |
| 24V secondary voltage providing safety during routine operation. |
| Emergency Stop button. |
| Hourmeter. |
| Automatic stop at the desirable pressure. |
| Automatic Condensate Drains with manual backups. |
| Condensate collecting tank with level indication |
| Two (2) Kevlar* Filling Hoses, 1,2m each, complete with DIN and INTERNATIONAL ‘’A’’ clamp Adaptors and lever operated on/off valves with automatic ventilation.
*Kevlar hoses are manufactured with very strong & resistant material and are pin pricked for air relief in atmosphere in case of damage. |
| Safety Valves in all stages. |
| Inter stage manometers and Final Stage 400 bar manometer. |
| Built-In Vibration Pads. |
| Automatic belt tensioning system. |
| Soundproof covers at top, left and right side/Drilled doors at front side. |

Note: Fuse box & Compressor Plug supplied by customer.
OPTIONAL EQUIPMENT |
| Dual pressure filling facility with pressure regulator allowing simultaneous filling of 225 & 330bar |
| Extra filling hose DIN 200 & International or DIN300. *(maximum total hoses = 3pcs) |
| Low oil level Sensor / Alarm / Shut down (auto stop). |
| High temperature alarm & shutdown error via bimetal switch |
| Automatic start system |
| Remote Start / Stop. |
| 3rd Final stage condensate separator. |
| 3rd Final stage condensate separator in replacement of the BA Filter (industrial use) |
| Special Voltage/Frequency: 230V/50Hz – 230V/60Hz – 3x 230V/60Hz. |
| Two (2) wheels on the one side of compressor for easy transport. |
| Extra Combined BA Filter D110x495 including Coalescing Pre-filter (0,5mg/m3 oil residual) and 1 x (Active Carbon / Molecular Sieve cartridge) D65Χ260 cartridges, with the supply of absolutely clean air exceeding by far the requirements of EN 12021:2014. |
| High Pressure outlet in replacement of filling hoses |
| Voltage failure and phase rotation safety device. |
| Oil pump lubrication set |
| Humidity Control |
| CO MONITORING & ALARM. |
| CO2 MONITORING & ALARM. |
| H2S MONITORING & ALARM. |
| 420 version including:
o 2nd stage intercooler extra o 3rd stage aftercooler extra o Improved heatsink at 2nd stage valve/cylinder head o Improved heatsink at final (3rd) stage valve head o Improved heatsink at final (3rd) stage cylinder head o 400bar solenoid valve @ final stage o 500bar pressure switch@ final stage o Final Stage Condensate Separator o Low oil level Sensor / Alarm & Shut down |
Recommended Spares
- Paramina HPA Oil n.:112755000 (1,6ltr per replacement – replacement every 1.000 working hours and once per year irrespective of the working hours).
- Coalescing pre-filter cartridge n.:306049631 (1 pc per replacement-replacement every 200 working hours and once a year irrespective of the working hours).
- Air intake cartridge n.:109460302 (1 pc per replacement-replacement every 200 working hours and once a year irrespective of the working hours).
- Oil Pump Filter n.108000682 – when equipped with compressor (1pc per replacement – replacement every 1.000 working hours and once per year irrespective of the working hrs).
Alternative options of breathing air cartridges:
- AC/MS Cartridge n.:137000080 (1 pc per replacement-replacement every 28 working hours @20 oC ambient temperature and every six months irrespective of the working hours).
- AC/MS/HP Cartridge n.:137000100 (1 pc per replacement – every 28 working hours @20 oC ambient temperature and every six months irrespective of the working hours).











Reviews
There are no reviews yet.