TECHNICAL DATA
| MODEL | MISTRAL M6 – ET |
| AIR DELIVERY FAD | 103 lt/min, 6,2m3/h |
| MAX WORKING PRESSURE | 350 bar |
| STAGES | 3 |
| CYLINDERS | 3 |
| CYLINDER ARRANGEMENT | W |
| 1ST STAGE CYLINDER DIAMETER | 60 mm |
| 2ND STAGE CYLINDER DIAMETER | 36 mm |
| 3RD STAGE CYLINDER DIAMETER | 14 mm |
| PISTON STROKE | 40 mm |
| SPEED ROTATION | 1200 rpm |
| 1ST STAGE PRESSURE | 3,5 bar |
| 2ND STAGE PRESSURE | 27 – 30 bar |
| TRANSMISSION | V BELT |
| MOTOR POWER | 2,2kW/3Hp-400V/50Hz
2,6kW/3,5Hp 440V/60Hz (Class F, IP55) |
| OIL CAPACITY | 500ml SYNTHETIC COMPRESSOR OIL
|
| AIR OUTLET TEMPERATURE | 50 – 8o C ABOVE AMBIENT TEMPERATURE |
| MAX PERMISSIBLE AMBIENT TEMPERATURE | +50 TO +450 C |
| COOLING AIR FLOW MIN REQUIRED APPROXIMATELY | 792 m3/hr |
| MAX INCLINATION OF COMPRESSOR | 150 |
| DIMENSIONS (L x W x H) | 78 X 43 X 49 cm |
| WEIGHT | 53-75 Kg |
| FILLING TIME OF CYL 10LT @ 225BAR | 21,8 MIN ± 5% |
| FILLING TIME OF CYL 10LT @300BAR | 29,1 MIN ± 5% |
STANDARD EQUIPMENT |
| Micronic Air Intake Filter. |
| Condensate Separator after 2nd Stage. |
| Two (2) Large Stainless Steel Intercoolers. |
| Large Stainless Steel After-cooler. |
| Large fan for optimum cooling (400mm diam.). |
| Safety Valves in all stages. |
| BA filter D80Χ345 – including coalescing pre-filter (0,5 mg/m3 oil residual), and B.A. cartridge D42Χ180 (Active Carbon / Molecular Sieve), with the supply of absolutely clean air exceeding by far the requirements of EN12021:2014 directive. |
| Pressure maintaining & non-return valve after final BA filter for extended BA filter lifetime. |
| Final stage glycerin manometer 400 bar. |
| Manual Condensate Drains. |
| Start/Stop switch. |
| Hour meter. |
| Motor thermal overload protection. |
| One (1) Kevlar* Filling hose – 1,2m length, complete with DIN & INT’L ‘‘A’’ filling connector.
*Kevlar hoses are manufactured with very strong & resistant material and are pin pricked for air relief in atmosphere in case of damage. |
| Automatic belt tensioning system. |
| Wheels for easy transport. |
OPTIONAL EQUIPMENT |
| Automatic stop system at the desirable pressure. |
| Automatic start at the desired pressure. |
| Automatic condensate drains with manual backups. |
| External condensate collecting system including expansion vessel, sintered filter and tank with level indication. (The condensate collecting device goes as a set along with the automatic drain system – it cannot be offered individually). |
| Alternative Dual Pressure filling facility 225 & 300bar: |
Option A:
|
| Option B:
Adaptor including safety valve adjusted @225 bar and DIN 200 filling connector (for filling of 225bar bottles). [Note: Working pressure of the compressor should be 300bar, equipped with a DIN 300 connector at the outlet, in order to fill 300bar cylinders. The adaptor c/w safety valve @ 225bar and DIN 200 connector will be installed by the user only when there will be need to fill 225 bar cylinders]. |
| Transformer set 3x440Volt + PE (p.n.: 181115902 & 180000562) *Only for 440V/60Hz |
| Extra filling hose with DIN200 or DIN300 (maximum hoses on the compressor = 2). |
| 1,5 m air inlet hose with particle strainer. |
| D80x535 BA Filter in replacement of standard BA Filter D80x345 |
| Final 3rd stage condensate separator in replacement of BA Filter |
| High Pressure outlet ¼’’ BSPP in replacement of filling hoses |
Note: Fuse box supplied by customer.
Recommended Spares
- PARAMINA HPA Oil p.n.112755000 (500ml per replacement every 1.000 working hours and once per year irrespective of the working hours).
- Coalescing pre-filter cartridge p.n.306049631 (1 pc per replacement-replacement every 200 working hours and once a year irrespective of the working hours).
- Air intake cartridge p.n.109460302 (1 pc per replacement-replacement every 200 working hours and once a year irrespective of the working hours).
Alternative option of cartridges:
- AC/MS Cartridge p.n.137000040 (1 pc per replacement-replacement every 20 working hours @ 20 oC ambient temperature and every 6 months irrespective of the working hours).
- AC/MS/HP Cartridge p.n.137000090 (1 pc per replacement-replacement every 20 working hours @ 20 oC ambient temperature and every 6 months irrespective of the working hours).












Reviews
There are no reviews yet.