TECHNICAL DATA
| MODEL | NOTUS N10-ET CLASSIC |
| AIR DELIVERY FAD | 170 lit/min ± 5% |
| MAX WORKING PRESSURE | 350 bar |
| STAGES | 3 |
| CYLINDERS | 3 |
| CYLINDER ARRANGEMENT | W |
| 1ST STAGE CYLINDER DIAMETER | 65mm |
| 2ND STAGE CYLINDER DIAMETER | 36mm |
| 3RD STAGE CYLINDER DIAMETER | 14mm |
| PISTON STROKE | 48mm |
| SPEED ROTATION | 1400 rpm |
| 1ST STAGE PRESSURE | 3,2 – 3,6 bar |
| 2ND STAGE PRESSURE | 26 – 30 |
| TRANSMISSION | V Belt |
| MOTOR POWER | 4-4,8kW/400-440V/50-60Hz (Class F, IP 55) |
| OIL CAPACITY | 1,2 lit synthetic compressor oil |
| AIR OUTLET TEMPERATURE | 5 – 8 oC above ambient temperature |
| MAX PERMISSIBLE AMBIENT TEMPERATURE | +50 to +450 C |
| COOLING AIR FLOW MIN REQUIRED APPROXIMATELY | 1440m3/ hr |
| MAX INCLINATION OF COMPRESSOR | 150 |
| DIMENSIONS (L x W x H) | 115x53x74cm |
| WEIGHT | 149 – 155 Kg |
| FILLING TIME OF CYL 10LT @ 225BAR | 13,2 min ± 5% |
| FILLING TIME OF CYL 10LT @300BAR | 17,6 min ± 5% |
STANDARD EQUIPMENT |
| Micronic Air Inlet Filter. |
| Condensate Separator after 2nd Stage. |
| Large Stainless Steel Intercoolers & aftercooler at all stages. |
| Large fan (400mm diam.) for optimum cooling of cylinders, intercoolers & aftercoolers, making the compressor capable for continuous operation |
| Combined BA Filter D80Χ560 including Coalescing Pre-filter (0,5mg/m3 oil residual) and 2 x (Active Carbon / Molecular Sieve cartridge) D42Χ180 cartridges, with the supply of absolutely clean air exceeding by far the requirements of EN 12021:2014. |
| Direct On Line starting system (DOL) |
| Start/Stop switch. |
| Motor thermal overload protection. |
| Manual Condensate Drains |
| One (1) Kevlar* Filling hose – 1,2m length, complete with DIN & INT’L ‘‘A’’ filling connector.
*Kevlar hoses are manufactured with very strong & resistant material and are pin pricked for air relief in atmosphere in case of damage. |
| Safety Valves in all stages. |
| Inter-stage manometers |
| Final Stage glycerin manometer 400 bar. |
| Built-In Vibration Pads. |
| Automatic belt tensioning system. |
| Hourmeter. |
| Emergency stop button. |
| Main Switch. |
| 24VAC secondary voltage providing safety during routine operation |
Note: Fuse box & plug supplied by customer.
OPTIONAL EQUIPMENT |
| Alternative Dual Pressure filling facility 225 & 330bar:
Option A: •selector valve with manual stop + 2nd filling hose •selector valve with automatic stop + 2nd filling hose Option B : •Adaptor including safety valve adjusted @200 bar and DIN 200 filling connector (for filling of 232bar bottles). [Note: Working pressure of the compressor should be 300bar, equipped with a DIN 300 connector at the outlet, in order to fill 300bar cylinders. The adaptor c/w safety valve @ 200bar and DIN 200 connector will be installed by the user only when there will be need to fill 232 bar cylinders]. |
| Automatic Stop at the desirable pressure |
| Automatic condensate drains along with External condensate collecting system including expansion vessel, sintered filter and tank with level indication. |
| Automatic restart at the desirable pressure |
| Extra kevlar filling hose DIN 200 & International. *(maximum hoses: 2pcs) |
| Extra kevlar filling hose DIN 300 *(maximum hoses: 2pcs) |
| 1,5 m air inlet hose with particle strainer |
| Final 3rd stage condensate separator in replacement of BA Filter (industrial use) |
| High Pressure outlet ¼’’ BSPP in replacement of filling hoses |
| STAR / DELTA starter |
| Low oil level Sensor / Alarm / Shut down (auto stop). |
| High temperature alarm & shutdown error via bimetal switch |
Recommended Spares All Models:
- Paramina HPA Oil p.n.11275500 (1,2l per replacement – replacement every 1.000 working hours and every once per year irrespective of the working hours).
- AC/MS Cartridge p.n.137000040 (2 pcs per replacement-replacement every 25 working hours @ 20 oC ambient temperature and every 6 months irrespective of the working hours).
- AC/MS/HP Cartridge n.137000090 (2 pcs per replacement-replacement every 25 working hours @ 20 oC ambient temperature and every 6 months irrespective of the working hours).
- Coalescing pre-filter cartridge p.n.306049631 (1 pc per replacement-replacement every 200 working hours and once a year irrespective of the working hours).
- Air intake cartridge p.n.109460302 (1 pc per replacement-replacement every 200 working hours and once a year irrespective of the working hours).










Reviews
There are no reviews yet.